Туге кермо

Зображення проблематики

Легкість прокручування керма відіграє істотну роль, яка впливає на комфорт керування автомобілем. Часто-густо автовласники стикаються з проблемою, коли з часом кермо автомобіля стає «тугішим» — для його прокручування потрібно докладати більше зусиль. Така проблема може проявитися на будь-якому автомобілі, незалежно чи встановлений на автомобілі підсилювач керма чи ні. Система керування автомобіля має складну конструкцію і включає в себе велику кількість елементів, починаючи з керма і закінчуючи покришками. Якщо автомобіль оснащений гідравлічним підсилювачем керма (ГПК), то тугість керма супроводжується шумом насоса ГПК, який нагадує «виття». Детальніше про причини виття насоса гідропідсилювача читайте в статті «Шуми гідропідсилювача керма». У цій статті ми розглянемо основні причини тугого керма.

Загальні причини

Зображення проблематики

Тиск у шинах впливає на тугість керма. Якщо шини спущені, то зусилля на кермі зростає. Пов'язано це зі збільшенням площі контакту покришок із дорожнім покриттям. Також слід зазначити, що зусилля на кермі зросте, коли встановити зимову гуму або ширші покришки. Неправильний кут розвалу-сходження теж здатний вплинути на легкість керма, також тугість може бути наслідком корозії підшипника поворотного кулака.

Стан гідравлічної рідини ГПК

Зображення проблематики
 1. Недостатній рівень гідравлічної рідини — найпростіша причина, через яку кермо крутиться із зусиллям. Під час перевірки рівня рідини необхідно пам'ятати, що коли рідина прогріється, її у бачку буде більше ніж тоді, коли вона холодна.
 2. Використання гідравлічної рідини, що не відповідає вимогам автовиробника, може призвести до тугості керма, особливо під час експлуатації автомобіля у холодну пору року, коли в'язкість робочої рідини збільшується.
 3. Забруднення робочої рідини призводить до тугості керма і виникнення сторонніх шумів від ГПК. Заміну робочої рідини в гідравлічній системі рекомендують виконувати раз на два роки або через 40-60 тис. км пробігу автомобіля.

Знос приводного ременя ГПК

Зображення проблематики

Насос гідропідсилювача отримує крутний момент від двигуна автомобіля через ремінну передачу. Після запуску двигуна, насос ГПК працює постійно, незалежно від того повертає автомобіль чи їде прямо. Якщо підсилювач керма починає гудіти, а кермо стає помітно тугішим під час повертання, то це свідчить про знос або ослаблення натягу приводного ременя насоса гідравлічного підсилювача. Ослаблення натягу ременя визначити просто —слабо натягнутий ремінь буде прослизати по шківу і буде інтенсивно грітися. Після тривалої поїздки необхідно рукою доторкнутися до ременя — слабо натягнутий ремінь буде гарячий. Після відновлення регламентованого зусилля натягу ременя проблема повинна зникнути. Якщо ж проблема залишилася, то приводний ремінь необхідно замінити.

Дефекти рейки керування

Зображення проблематики

Знос механізму керування автомобілем (рейки) супроводжується збільшеним люфтом керма, при цьому кермо стає тугішим. Кермо може обертатися зі змінними зусиллям, через те, що рейка підклинює в певному положенні. Для усунення проблеми необхідно діагностувати технічний стан рейки і відремонтувати її.

Якщо кермо обертається в один бік нормально, а в інший із зусиллям, то швидше за все виникла проблема із гідравлічним розподільником рейки керування, можливо закупорена одна із магістралей. Для усунення проблеми необхідно демонтувати гідравлічні магістралі і перевірити струмінь рідини по контурах. Дана процедура складна і для її усунення краще звернутися до фахівців.

Збій в роботі перепускного клапана

Перепускний клапан призначений для скидання надлишкового тиску із замкнутої системи. Якщо перепускний клапан заклинило у відкритому стані, то насос ГПК перекачує гідравлічну рідину всередині себе і не може створити у гідравлічній системі робочий тиск. Клапан може вийти з ладу через накопичення значної кількості забруднень або через перекіс поршня, який може виникнути через механічні пошкодження. Клапан, який вийшов з ладу, необхідно замінити.

Зображення проблематики

Знос насоса ГПК

Якщо перепускний клапан виявився робочим, а у гідравлічній системі низький тиск, то це свідчить про знос качаючої пари насоса. Крім збільшеного зусилля на кермі знос насоса ГПК супроводжується гулом під час його роботи, який посилюється, коли повертаються колеса. Для зносу насоса характерним є те, що зі збільшенням обертів двигуна ефективність ГПК підвищується, кермо обертається легше.

У разі зниження продуктивності насоса ГПК через механічний знос рекомендується спочатку провести повну заміну гідравлічної рідини у системі. А після її заміни внести у гідросистему один з гелів-ревіталізантів ХАДО:

Зображення проблематики

Перед застосуванням гелів-ревіталізантів необхідно на свіжій гідравлічній рідині проїхати 200-300 км. Це для того, щоб переконатися в працездатності гідросистеми і відсутності підтікань. Перед застосуванням засобу необхідно переконатися, що гідравлічна рідина ГПК не помутніла і не змінила свого кольору.

Якщо рідина змінила колір, то це свідчить про наявність в ній забруднень, необхідно повторно замінити гідравлічну рідину. Якщо колір рідини не змінився, то можна вносити в гідравлічну систему гель-ревіталізант ХАDO.

З метою профілактики зносу редуктора механізму керування вантажних автомобілів рекомендується раз в 50–70 тис. км пробігу обробляти його засобом «АМС Maximum Diesel Truck для гідропідсилювача керма», додаючи його в мастило редуктора.

Характерні симптоми і ймовірні причини тугого керма в автомобілях з гідропідсилювачем:

Симптоми

Туге кермо в обидві сторони

Ймовірні причини

 • Механічний знос насоса Г ПК;
 • Недостатній рівень гідравлічної рідини в бачку ГПК;
 • «Залипання» (втрата рухливості) перепускного клапана насоса ГПК;
 • Слабо натягнутий або зносився приводний ремінь ГПК.

Симптоми

 1. Пропадає зусилля на кермі у центральному положенні;
 2. «Закушування», скрипи під час обертання керма;
 3. Пропадає зусилля на кермі під час обертання в один із боків;
 4. Кермо погано повертається в центральне положення;

Ймовірні причини

Наявність дефектів в рейці керування або редукторі механізму керування.

Симптоми

Туге кермо під час різкої зміни напряму обертання керма.

Ймовірні причини

 • Наявність повітря у гідросистемі ГПК;
 • Зниження продуктивності насоса через знос;
 • Слабко натягнутий або зношений приводний ремінь.

Нам важливо знати Вашу думку