Витікання трансмісійної оливи

Зображення проблематики

Дуже часто, від'їжджаючи з місця паркування, водії помічають мокру пляму, яка виникла під автомобілем. І це серйозний привід заглянути під свій автомобіль, щоб переконатися у відсутності підтікань технічних рідин. Якщо слідів течі технологічних рідин з автомобіля не виявлено, то швидше за все, оливна пляма вже була на асфальті до того як була припаркована машина. Якщо ж сліди підтікань все ж таки на вашому авто, то насамперед потрібно з'ясувати, яка з рідин підтікає. З автомобіля можуть витікати такі технічні рідини:

  • моторна олива;
  • трансмісійна олива;
  • робоча рідина гідравлічного підсилювача керма;
  • антифриз;
  • гальмівна рідина;
  • робоча рідина гідропневматичної підвіски (якщо така є);
  • конденсат авто-кондиціонера (це нормальне явище).

Якщо підтікає гальмівна рідина, експлуатувати автомобіль забороняється. В інших випадках, якщо об’єм рідини, що витекла, невеликий, то можна своїм ходом попрямувати на СТО і провести детальну діагностику транспортного засобу. Причини виникнення течі гідравлічної системи автомобіля індивідуальні і залежать від багатьох факторів. У цій статті докладно розглянемо причини течі коробок перемикання передач (КПП).

Для нормальної роботи будь-який механізм потребує достатньої кількості якісної оливи. У механічних КПП трансмісійна рідина виконує дві функції: змащує поверхні, які труться, і охолоджує їх. Функції трансмісійної рідини в автоматичних коробках (АКПП) ширші, з її допомогою здійснюється передача крутного моменту від двигуна на АКПП і управління режимами роботи. Тому підтримувати номінальний рівень мастильної рідини вкрай важливо для забезпечення нормальної роботи КПП.

Зображення проблематики

Причини витікання оливи із МКПП

Як правило, механічні коробки не обладнані щупами для вимірювання рівня оливи, тому контролювати рівень не просто. Щоб перевірити скільки оливи у коробці, водій повинен викрутити заливну пробку на МКПП і візуально проконтролювати рівень оливи, і, якщо необхідно, долити оливу. Першою про нестачу трансмісійної рідини в МКПП характерним виттям повідомляє шестерня п'ятої передачі. Якщо на корпусі МКПП немає маслянистих патьоків, а рівень оливи знижений, то швидше за все вам не якісно виконали заміну оливи і не долили її. Якщо на корпусі коробки видно сліди підтікання оливи, то необхідно точно визначити причину і усунути її.

Витікання трансмісійної рідини — проблема серйозна, і її потрібно оперативно усунути. Причини витоків можна об'єднати в три групи: ослаблення різьбових з'єднань, негерметичність сальників, механічні пошкодження корпусу КПП.

1. Ослаблення різьбових з'єднань:

Зображення проблематики
  • гайки зливного отвору;
  • датчика заднього ходу;
  • корпусних деталей КПП.

Основні причини: високий рівень вібрації агрегату, не витриманий момент затяжки нарізного з’єднання під час виконання сервісних/ремонтних робіт. Усунути проблему просто: необхідно відновити рівень оливи і затягнути нарізні з’єднання з регламентованим крутним моментом.

2. Витікання оливи з-під сальників.

Виникає з двох причин: через підвищення тиску всередині КПП або втрати пружності сальників.

Зображення проблематики

Для забезпечення нормального тиску в КПП передбачений сапун, за допомогою якого внутрішня порожнину КПП поєднується з атмосферою і скидає надлишковий тиск. Під час роботи коробки олива і повітря всередині неї нагріваються, відповідно утворюється надлишковий тиск і якщо сапун не виконує своїх функцій, то олива видавлюється через сальники КПП. Іноді трапляються випадки, коли ущільнювальні манжети видавлюються зі своїх місць. Щоб уникнути таких проблем необхідно виконувати чистку сапуна під час кожної заміни гідрорідини, чистка виконується механічним способом.

Для підтримки оливосистеми МКПП на рівні технічної чистоти рекомендуємо періодично її промивати. Для цього використовуйте засоби для промивання: «VitaFlush», «TotalFlush» или «Олива для промивання VERYLUBE». Застосовувати засоби для промивання в роботизованих КПП і АКПП не рекомендується!

Якщо причина витікання — втрата пружності сальників, то існують два способи вирішення цієї проблеми: класичний ремонт і безрозбірний ремонт із застосуванням сучасних засобів автохімії. Перший варіант передбачає демонтаж МКПП з автомобіля і розбирання коробки із заміною зношених сальників. Цей варіант вимагає від вас багато часу і грошей. Другий варіант в оливосистему трансмісії вноситься препарат «Sealer Transmission - cтоп-теча для трансмісії». Засіб повертає еластичність гумовим ущільнювачам і сальникам,за рахунок чого усуває витікання оливи. Такий ремонт дозволяє заощадити автовласникові час і гроші. В АКПП і роботизованих КПП застосовувати засіб не рекомендується.

3. Механічні пошкодження.

Зображення проблематики

Багато наших доріг з не високою якістю дорожнього покриття, тому на них виникають різні ситуації. Крім того з пошкодженням корпусу КПП часто стикаються любителі поганяти по бездоріжжю. Також причиною появи пошкоджень на корпусі коробки може бути неякісно виконаний ремонт або зуб шестерні, який відколовся і може пробити корпус КПП зсередини. Якщо на корпусі КПП є пошкодження через яке витікає олива, то єдиний вихід — заміна пошкодженої деталі.

Викривлення валів КПП призводить до пошкодження сальників, через які може витікати олива. Усунути течі в такому випадку можна лише за допомогою ремонту.

Причини витікання оливи із АКПП

Зображення проблематики

Більшість сучасних АКПП оснащені оливовимірювальним щупом, через це контролювати рівень оливи у них набагато простіше ніж у МКПП. Та наявність щупа має один недолік — втрата оливи через щуп. Це досить проста і поширена проблема, течі виникають через нещільне встановлення щупа у отвір для нього. Щоб усунути проблему необхідно щільно встромити щуп. Автоматичні коробки також як і МКПП можуть втрачати гідравлічну рідину через ослаблення різьбових з'єднань. Рецепт боротьби з даною проблемою один — затягування з'єднань з потрібним моментом.

Зображення проблематики

В АКПП трансмісійна рідина нагрівається сильніше, тому в її конструкції передбачений додатковий контур охолодження —радіатор, який з'єднаний з корпусом КПП за допомогою штуцерів і патрубків. Негерметичність з’єднувальної арматури може викликати течі оливи. Штуцери активно руйнуються під впливом дорожніх реагентів, якими посипають дороги у зимовий період. Якщо з’єднувальна арматура вийшла з ладу, необхідно її замінити. Крім того може знадобитися ремонт або заміна радіатора.

Якщо олива починає витікати з КПП на новому автомобілі, то швидше за все це заводський брак, і необхідно звернутися до офіційного дилера.

Нам важливо знати Вашу думку