Течі системи охолодження

Зображення проблематики

Зниження рівня антифризу в системі охолодження - тривожний сигнал. У справній системі охолодження витрата антифризу між плановими замінами не повинна перевищувати 200 гр. Якщо спостерігається витрата значної кількості антифризу за короткий проміжок часу, то треба задуматися. Розширювальний бачок — це індикатор, за допомогою якого можна стежити за рівнем і технічним станом охолоджувальної рідини. Після зниження рівня антифризу за відмітку «мінімум», збільшується ризик перегріву двигуна, що може стати причиною його капітального ремонту.

Негерметичність системи охолодження двигуна — основна причина зниження рівня антифризу. Перед тим як вирішувати проблему нестачі антифризу, спочатку необхідно з'ясувати куди він дівається.

Характерні місця протікання системи охолодження

Зображення проблематики

Із системи охолодження антифриз може витікати трьома напрямками: назовні, в оливосистему двигуна, в циліндри двигуна. Якщо антифриз витікає назовні, то на радіаторі, блоці циліндрів, під автомобілем або в салоні неодмінно буде видно патьоки охолоджувальної рідини. Дуже часто течі в системі охолодження не проявляються поки мотор холодний. З прогрівом двигуна антифриз збільшується в об’ємі, що призводить до підвищення тиску в системі охолодження, і витікання стають інтенсивнішими. Тому місця витікання краще шукати, коли двигун прогрітий.

Причини витікання охолоджувальної рідини можуть бути наступні:

  • природний знос і старіння елементів системи охолодження;
  • механічні ушкодження;
  • неякісний ремонт;
  • порушення правил технічної експлуатації.

1. Пошкодження патрубків

Зображення проблематики

Шукаючі течі в першу чергу необхідно звернути увагу на стан патрубків та шлангів. Доступ до них, як правило, не ускладнений. Причина зносу патрубків та їх розтріскування — робота в умовах високих температурних навантажень. Пошкоджений патрубок необхідно замінити.

Під час огляду патрубків слід звернути увагу на стан кріпильних хомутів, які служать для фіксації патрубків. Якщо охолоджуюча рідина підтікає в місці з'єднання патрубок-штуцер, то кріпильний хомут необхідно підтягнути або замінити.

Також винуватцем витікання охолоджувальної рідини може стати розширювальний бачок. З часом в ньому можуть з'являтися мікротріщини, через які просочується антифриз. Тріщини утворюються в розширювальному бачку через природне старіння пластика. Для усунення проблеми пошкоджений бачок необхідно замінити.

Зображення проблематики

2. Протікання сальника помпи (водяного насоса)

Проблема течі охолоджувальної рідини з-під помпи дуже поширена. Причиною цьому може бути негерметичність сальника. Характерною ознакою цієї проблеми є наявність бризок охолоджувальної рідини в підкапотному просторі автомобіля. Також ознакою зносу підшипника помпи є люфт на валу помпи. Хитавиця відчутна під час обертання шківа помпи вручну.

У разі виявлення течі антифризу з-під помпи необхідно відразу виконати діагностику і ремонт помпи. Ігнорування проблеми призведе до руйнування підшипника помпи, що може спровокувати закипання охолоджуючої рідини в двигуні.

Зображення проблематики

3. Течі радіатора

Якщо течі радіатора охолодження можна помітити, то протікання радіатора обігрівача помітити практично неможливо. Це пов'язано зі специфікою його розташування. Ознакою течі радіатора обігрівача є поява в салоні автомобіля солодкуватого запаху під час вмикання вентилятора обігрівача/кондиціонера. Якщо витікання антифризу сильне, то рідина потрапляє в салон автомобіля і її можна виявити під переднім килимком.

Зображення проблематики

Для усунення протікань радіатора можна звернутися на СТО, де місце течі запаяють. Але що робити якщо радіатор почав текти під час поїздки і немає можливості звернутися на СТО? У цьому випадку існує два варіанти. Варіант перший, запастися антифризом/водою і продовжити рух, періодично доливаючи охолоджувальну рідину. Це варіант дуже ризикований, тому що навіть незначне підтікання може перерости в серйозну течу, що зробить подальшу експлуатування транспортного засобу неможливим. Варіант другий, застосувати герметики радіатора. Рекомендуємо використовувати «Atomex Stop Leak Radiator» і «Verylube Stop Leak». Використання цих засобів не зажадає спеціальних навичок та інструментів. Герметики радіаторів у своєму складі містять полімерні частинки, які під час контакту з повітрям тверднуть і блокують протікання. Для запобігання можливих протікань у системі охолодження рекомендуємо вносити герметик радіатора відразу після заміни охолоджувальної рідини. Так засіб перебуватиме в охолоджувальній рідині та з появою течі оперативно її усуне. Склад не осідає на внутрішній поверхні системи охолодження і однаково ефективно працює в різних охолоджувальних рідинах, які використовуються в системах охолодження.

4. Пошкодження блоку циліндрів або прокладки ГБЦ

Дана несправність найсерйозніша. Для її усунення можуть знадобитися значні часові та фінансові витрати. Через пошкодження в блоці циліндрів або прокладці ГБЦ, охолоджувальна рідина може потрапляти в систему змащення двигуна або безпосередньо в циліндри.

Антифриз, потрапляючи в циліндри двигуна, під впливом високих температур випаровується і вихлоп набуває білого кольору. Багато хто плутає випаровування антифризу з випаровуванням конденсату з вихлопної системи, який теж забарвлює вихлоп двигуна в білий колір. Під час випаровування конденсату білий дим найчастіше спостерігається в перші хвилини роботи двигуна автомобіля. У холодну і сиру погоду двигун димить сильніше, бо засмоктує холодне повітря, яке конденсується активніше, ніж тепле. Якщо після прогріву двигуна білий дим зник, то хвилюватися вам нема про що. Але якщо двигун автомобіля добре прогрітий або ж на вулиці тепло, а він як і раніше димить, це означає, що в циліндри потрапляє антифриз, і слід звернутися на СТО. Додатковою ознакою згоряння антифризу в циліндрах є поява в розширювальному бачку бульбашок і запаху відпрацьованих газів. Якщо проблему ігнорувати, існує ризик отримати гідроудар.

Зображення проблематики

Потрапляння антифризу в оливосистему двигуна може призвести до утворення шламу. Олива, яка перетворилася на шлам, втрачає змащувальні властивості та не може захистити двигун від зносу. Це призводить до швидкого зносу деталей двигуна. Якщо антифриз потрапляє в оливу, то і олива теж потрапляє в антифриз. Якщо в розширювальному бачку виявилася моторна олива, можна з упевненістю сказати, що антифриз також присутній в оливній системі двигуна. Разом з цим рівень оливи в двигуні може збільшитися. Для усунення цієї проблеми необхідно звернутися на СТО.

Зображення проблематики

Пам'ятайте, що для відновлення рівня охолоджувальної рідини не рекомендується доливати в антифриз воду. Після доливання води, концентрація антифризу буде зменшуватися, температура замерзання охолоджувальної рідини стане вищою. В результаті з'являється ризик замерзання антифризу після настання холодів, що призведе до серйозних пошкоджень системи охолодження або навіть двигуна.

Нам важливо знати Вашу думку