Шум в коробці передач під час руху (гул в коробці)

Коробка перемикання передач (КПП) — один з найважливіших вузлів сучасного автомобіля, який перетворює оберти і крутний момент двигуна і передає їх на ведучу вісь автомобіля. Всі існуючі КПП можна розділити на дві групи: механічні коробки перемикання передач (МКПП) і автоматичні (АКПП). Якщо з МКПП все зрозуміло, вони не зазнали значних змін з моменту свого створення, то АКПП не перестають еволюціонувати. В даний час виділяють три основних види АКПП: класичні автомати, варіатори і роботизовані КПП. Світові тенденції в автомобілебудуванні такі, що звичні всім механічні коробки витісняються автоматами. На даний момент відсоток нових автомобілів, оснащених АКПП, становить 63%. Незважаючи на постійне вдосконалення конструкції, у кожного виду КПП є свої слабкі місця.

Зображення проблематики

Механічні КПП

Механічна КПП відрізняється відносно простою конструкцією, надійністю, економічністю, невисокими витратами на технічне обслуговування. Коробки мають високу ремонтопридатність, а вартість ремонту досить невисока. Основні види поломок, з якими стикаються власники автомобілів з МКПП, — гул під час роботи, утруднене включення передач, мимовільне вимикання передачі під час руху автомобіля.

1. Гул МКПП

Під час роботи коробка може гудіти постійно або в той момент, коли включено певну швидкість. Основною причиною шумів коробки передач є знос підшипників і шестерень. Часто-густо викришуються зуби у шестерень.

Зображення проблематики

Особливістю деяких коробок передач є те, що вони спочатку працюють шумно. Згодом цей шум зникає, деталі трансмісії припрацьовуються. Якщо шум залишається, то вірогідною причиною є робота шестерень з занадто сильним сполученням зубів внаслідок неточності виготовлення шестерінок, валів або через вади збирання, що характерно для автомобілів вітчизняного виробництва. Під час входження у зачеплення зуби дуже щільно підпаровуються у відповідні місця, деформуються, через що виникає гулкий звук.

Гул при русі на першій швидкості — це основна причина поломок МКПП. Перша передача – найбільш навантажена, з неї автомобіль починає свій рух, тому шестерні, що відповідають за її включення, зношуються сильніше.

Зображення проблематики

Шум на п'ятій передачі — це індикатор низького рівня оливи у коробці передач. Шестерня, що відповідає за включення п'ятої передачі, конструктивно розташовується вище за інші та першою реагує на недостачу оливи.

Шестерня задньої швидкості практично не зношується, так як ця швидкість використовується рідко. Але скарг на гучність її роботи сервісмени вислуховують найбільше. Вся справа в специфіці роботи косозубих шестерень з яких складається КПП, за рахунок нахилу зубів під час «прямого» обертання шестерні відрізняються плавністю ходу і безшумністю. Але коли шестерні починають обертатися в реверсному напрямку, виникає характерне «виття», саме його більшість людей сприймають як несправність коробки.

Зображення проблематики

У разі зносу підшипника первинного вала або підшипника головної шестерні, гул чути відразу після запуску двигуна, коли автомобіль знаходиться на нейтральній передачі. Багато автовласників приймають гул підшипника первинного вала за гул витискного підшипника. Якщо натиснути на педаль зчеплення до упору, то гул коробки зникає, якщо зчеплення відпустити, то гул повернеться, так поводиться діагностика зношеного підшипника первинного валу. Якщо зношений вичавний підшипник, гул навпаки посилюється під час виключання зчеплення.

Основні причини зносу елементів МКПП:

  • недостатній рівень оливи у МКПП;
  • порушення регламенту заміни трансмісійної рідини. Багато автовиробників вказують, що трансмісійна рідина в МКПП розрахована на весь термін служби автомобіля. Але, на наше тверде переконання, інтервал заміни трансмісійної рідини має становити 70-80 тис. км пробігу;
  • використання трансмісійної оливи невідповідної в'язкості або наявність в ній механічних домішок, води;
  • неправильне обкатування КПП;
  • агресивний стиль водіння автомобіля.

Зображення проблематики

Коробка, яка гудить, може без проблем пропрацювати кілька місяців, але після цього їй неминуче треба буде робити капітальний ремонт. Щоб продовжити ресурс КПП або прискорити процес її обкатування, рекомендуємо використовувати гелі-ревіталізанти ХАДО, для забезпечення максимальної ефективності від застосування засобів обробку рекомендується проводити після заміни трансмісійної рідини. Для обробки МКПП використовуйте:

2. Вибиває передачу

Нерідко зустрічається проблема, коли під час руху автомобіля селектор КПП сам по собі становиться у нейтральне положення. При цьому коробка не видає ніяких сторонніх шумів. Передачу вибиває після зростання навантаження: різке прискорення або гальмування двигуном, тобто у найбільш відповідальний момент. Експлуатувати такий автомобіль небезпечно. Вибивати передачу може з кількох причин:

  • знос блокуючого кільця синхронізатора;
  • знос вилки перемикання;
  • знос муфти синхронізатора;

Зображення проблематики

Виконавши профілактичну обробку КПП гелями-ревіталізантами можливо запобігти появі подібних несправностей. Варто пам'ятати, якщо передачу вже вибиває, це свідчить про критичний знос деталей і застосування ревіталізантів може бути мало ефективним.

Зображення проблематики

У деяких випадках усунути вибивання передачі можна тільки замінивши зношені деталі або відрегулювавши механізм перемикання передач. До причин вибивання передачі можна віднести:

  • ослаблення кріплення КПП до кожуха зчеплення;
  • поломка пружин фіксуючих кульок повзуна;
  • ослаблення фіксації хвостовика вторинного вала;
  • неправильне регулювання куліси.

Автоматичні КПП

Конструкції автоматичних коробок складніші, ніж механічних. Такі коробки набагато вередливіші під час експлуатації і ремонт їх значно дорожчий. Отже доглядати за ними треба більш ретельно, що відображається в першу чергу в скороченні інтервалів заміни оливи, якщо порівнювати із МКПП. Для наших реалій рекомендуємо дотримуватися таких інтервали заміни оливи в АКПП:

  • класичні автомати 40-50 тис. км;
  • варіатори 30-40 тис. км;
  • роботизовані КПП 50-60 тис. км.

Причини, унаслідок яких виникає шум під час роботи коробки автомата, наступні:

  • знос головної пари;
  • знос шестерень, перекошені шестерні в наслідок неякісного ремонту;
  • знос підшипників шестерень;
  • низький якість трансмісійної рідини або недостатня кількість її у картері;
  • використання трансмісійної рідини, що не відповідає вимогам автовиробника.

Застосування гелів-ревіталізантів дозволить відновити некритично зношені поверхні, знизити шум і вібрацію викликані зносом. Для обробки АКПП рекомендуємо застосовувати:

Для обробки АКПП, оснащених «мокрим» зчепленням, не рекомендуємо використовувати кондиціонери металів. Їх застосування може спровокувати пробуксовку зчеплення на спортивних режимах експлуатації. Застосування ревіталізантів ніяк не впливає на пакет фрикціонів.

Крім проблем з гучністю роботи внаслідок зносу підшипників, шестерень у автоматів присутні проблеми, які специфічні для кожного виду АКПП.

Проблеми класичних автоматів: знос пакетів фрикціонів та забруднення гідравлічного блоку продуктами зносу.

Зображення проблематики

Для варіаторів характерною несправністю є вихід з ладу приводного ременя і знос конічних шківів. Варіатори також чутливі до забруднень оливосистеми.

Зображення проблематики

Основні проблеми роботизованих коробок — це збої у роботі електронного блоку управління і швидкий знос дисків зчеплення.

Зображення проблематики

Використання якісної трансмісійної оливи і дотримання рекомендованих інтервалів її заміни дозволить продовжити термін служби КПП і зробити керування автомобілем більш комфортним.

Нам важливо знати Вашу думку