Чому сапунить двигун?

Щоб розібратися в такому явищі як сапуніння двигуна, давайте на початку з'ясуємо, що таке сапун? Сапун (дихальний клапан) — пристрій, через який ємність поєднується з атмосферою для підтримки рівності тисків. Сапуніння двигуна — це нормальний процес, який спеціально передбачили інженери для скидання надлишкового тиску у картері двигуна. Сапун є частиною системи вентиляції картерних газів, яку можна назвати «легенями двигуна».

Як зрозуміти, що двигун сапунить?

Зображення проблематики

Картерні гази неминуче накопичуються як в старих, зношених двигунах, так і в нових. Коли система вентиляції картерних газів замкнута, то як зрозуміти, що в картері двигуна скупчуються відпрацьовані гази? Виявити це можна за низкою ознак як непрямих, так і очевидних. Найпростіший і найінформативніший спосіб — необхідно на прогрітому працюючому двигуні відкрутити кришку заливної горловини. Якщо із горловини ви побачите незначне задимлення, то тиск картерних газів у нормі. Якщо ж звідти валить дим як з вихлопної труби і бризкає моторна олива, то необхідно вживати заходів щодо виявлення та усунення причини високого тиску картерних газів. Якщо у картері підвищений тиск газів, то активне димлення відбувається і з отвору оливовимірювального щупа. Буває таке, що гази просто виштовхують його.

До непрямих ознак високого тиску картерних газів можна віднести: падіння компресії двигуна, підвищену витрату оливи двигуном, забруднення оливою дросельної заслінки, сизий дим з вихлопної труби.

Разом з великим об'ємом картерних газів оливний туман з картера потрапляє у впускний колектор, а потім в циліндри. Найбільш важкі краплі оливи осідають на дросельної заслінці.

Несправності системи вентиляції картерних газів

Найбільш чутливим елементом системи вентиляції картерних газів є клапан вентиляції картерних газів (КВКГ), саме він регулює тиск газів усередині двигуна. При наявності оливних відкладень КВКГ може залипнути у відкритому чи закритому стані. Якщо клапан заклинив у відкритому положенні, то у вхідну магістраль картерні гази потрапляють постійно, що призводить до збіднення паливної суміші і нестійкої роботи двигуна.

Якщо КВКГ заклинило в закритому положенні, то картерні гази не можуть циркулювати і накопичуються всередині двигуна. При надмірному тиску ущільнювачі двигуна (оливознімні ковпачки клапанів і сальники колінвалу) працюють в більш навантаженому режимі. Можуть виникати течі, збільшується витрата оливи на чад.

Зображення проблематики
Тече сальник колінвалу

Для підтримки системи вентиляції картерних газів в чистоті рекомендуємо під час кожної заміни оливи виконувати промивання оливної системи двигуна за допомогою:

Якщо ж запобігти забрудненню не вдалося, то необхідно виконати демонтаж елементів системи вентиляції картерних газів і механічним шляхом очистити їх.

Знос циліндропоршневої групи

Зображення проблематики

Гази, що утворилися в результаті горіння паливно-повітряної суміші в циліндрах двигуна, неминуче прориваються через поршневі кільця і потрапляють в картер двигуна. Кількість газів і тиск, що ними створюється в картері, безпосередньо залежать від величини теплових зазорів між поршнями і циліндрами. Іншими словами від ступеня зносу ЦПГ. Природний знос елементів ЦПГ неминучий, а неправильна експлуатація двигуна тільки прискорює його. Кількість часу і коштів, необхідних для ремонту двигуна, теж безпосередньо залежать від ступеня його зносу.

При некритичному зносі відновити геометрію елементів ЦПГ і повернути характеристики двигуна можна за допомогою ХADO технології. Використання технології ХADO дозволяє заощадити час і гроші. Немає необхідності розбирати силовий агрегат і виводити його з експлуатації. Застосування гелів-ревіталізантів дозволяє не тільки компенсувати накопичений знос, але і захистити деталі двигуна від зносу протягом 100 тис. км пробігу автомобіля.

Зображення проблематики

Для обробки двигуна автомобіля рекомендуємо використовувати:

Однак при значному зносі або руйнуванні елементів ЦПГ застосування гель-ревіталізант буде неефективним. Автовласникові доведеться виконувати капітальний ремонт двигуна, а після проведеного капремонту ще необхідно буде виконати обкатку двигуна.

Залягання поршневих кілець

Зображення проблематики

Залягання поршневих кілець — це перший дзвіночок, який сигналізує про початок зносу ЦПГ. І якщо на нього вчасно не відреагувати, то дорогого ремонту не уникнути. Через скупчення забруднень і відкладень в циліндрах поршневі кільця втрачають свою рухливість і залишаються в певному фіксованому положенні. Коли теплові зазори між поршневими кільцями і циліндрами порушуються, поршневі кільця перестають виконувати свої функції на 100%, з'являється: оливожор, підвищений знос ЦПГ і знижується компресія.

До залягання поршневих кілець призводять:

  • використання неякісної оливи;
  • порушення інтервалів заміни оливи;
  • перегрів двигуна;
  • використання неякісного пального;
  • їзда на непрогрітому двигуні.

Щоб повернути рухливість поршневим кільцям і відновити нормальну роботу двигуна необхідно провести розкоксування двигуна. Для видалення відкладень в бензинових і дизельних двигунах рекомендуємо використовувати спеціальні препарати «Verylube розкоксовка», «Verylube Антикокс». Ці високоефективні засоби дозволяють швидко усунути залягання поршневих кілець, при цьому немає необхідності розбирати двигун. Засіб вноситься безпосередньо в циліндри двигуна через отвори для свічок запалювання (паливних форсунок або свічок розжарювання в дизельних двигунах).

Маскування сапуніння двигуна

Серед автовласників існує популярний метод боротьби з сапунінням: від'єднати шланг вентиляції картера від кришки клапанів/повітрозабірника і вивести його під машину.

Зображення проблематики

Подібне маскування проблеми призводить до плачевних наслідків. Крім скидання надлишкового тиску, цей шланг всмоктує вуличне повітря, а разом з ним пісок і абразивні частки, які прискорюють знос двигуна. Замість того щоб вирішити проблему сапуніння, автовласник отримує нову — інтенсивний знос ЦПГ, і з кожним кілометром пробігу наближається до капітального ремонту двигуна.

Нам важливо знати Вашу думку