Втрата оливи через турбіну

Изображение проблематики

Купуючи автомобіль, оснащений турбокомпресором (турбіною), ви отримуєте не тільки потужність під капотом і відмінні динамічні характеристики автомобіля, але й чутливий агрегат, який може доставити багато клопоту. Ремонт турбіни задоволення не з дешевих, найчастіше ремонт обходиться дорожче, ніж вартість нової турбіни, а майстерень, які можуть виконати ремонт якісно, ​​не так вже й багато. Тому багатьох власників автомобілів, оснащених двигунами з турбонаддуванням, хвилює питання, як подовжити «життя» турбіни? Найголовніше — це правильна експлуатація транспортного засобу.

Причини несправності турбіни

Давайте розглянемо основні причини, які призводять до «загибелі» турбіни:

  1. Порушення в системі змащення турбіни.
  2. Наявність в оливі домішок і абразивних часток.
  3. Забруднення елементів системи очищення відпрацьованих газів.
  4. Неправильне експлуатування транспортного засобу.
  5. Потрапляння в повітряну магістраль сторонніх предметів.

П'ятий випадок слід віднести до форс-мажорних обставин, тому розглядати його не будемо.

Порушення в системі змащення турбіни

Про якість моторної оливи багато сказано і написано, тому розглянемо основні вимоги, які висуваються до моторної оливи і обслуговування оливосистеми:

  • використовуйте якісні мастильні матеріали, специфікації моторної оливи повинні задовольняти вимоги автовиробника;
  • вибирайте для моторів з турбінами оливу з високою температурою спалахування, не менше 210 °C;
  • підтримуйте рівень оливи у системі не нижче мінімальної позначки щупа;
  • дотримуйтесь інтервали заміни оливи. Для моторів з турбінами рекомендуємо робити заміну оливи раніше встановленого інтервалу приблизно на 10%.
Изображение проблематики

Перегрів — це вбивця турбіни. До перегріву призводить оливне голодування, у турбіну не надходить належна кількість мастильного матеріалу і підшипники ковзання працюють в режимі граничного тертя. Засмічення оливних патрубків турбіни призводить до оливного голодування турбіни і зростання температури в парі тертя «підшипник - вал турбіни». У зоні високих температур олива згорає, утворюється кокс, що призводить до появи дутлин і втрати герметичності ущільнювачів.

Важливо підтримувати загальну чистоту оливної системи двигуна, адже забруднення активно циркулюють по всій системі змащення і призводять до активного зносу поверхонь деталей двигуна. Регулярно виконуйте промивання оливної системи двигуна, для цього рекомендуємо використовувати засіб м'якого очищення «VitaFlush». У його складі не міститься агресивних речовин, його застосування не призводить до зменшення в'язкості моторної оливи, засіб безпечний для турбін двигунів. Після внесення «VitaFlush» в оливну систем допускається експлуатація транспортного засобу протягом 1000 км. «VitaFlush» містить атомарний Revitalizant, що дозволяє частково компенсувати поточний знос підшипникових опор турбіни.

Засіб рекомендується застосовувати під час кожної заміни оливи, особливо у високонавантажених дизельних двигунах оснащених турбокомпресором.

Наявність в оливі домішок і абразивних частинок

Изображение проблематики

Крім коксу і шлаку в оливній системі можуть бути присутніми різні види забруднень, які потрапляють туди через систему подачі повітря. Через негерметичність повітряного фільтра чи його кришки в систему підготовки повітря потрапляє пил і пісок, які виступають абразивом і поступово пришвидшують знос підшипників ковзання турбіни. Не варто порушувати інтервали заміни повітряного фільтра. Забруднений повітряний фільтр не тільки знижує якість повітря, що подається, а й призводить до потрапляння оливи в інтеркулер і циліндри двигуна. Під час закупорки повітряних патрубків або забрудненні повітряного фільтра, під час роботи турбіни за нагнітальним колесом утворюється розрядження, яке засмоктує оливу з порожнини турбіни.

Забруднення елементів системи очищення відпрацьованих газів

У зоні підвищеного ризику знаходяться не тільки дизельні двигуни, а й бензинові. При використанні неякісного пального сажові фільтри/каталізатори швидко забиваються, що призводить до підвищення тиску у випускному колекторі. Вал турбокомпресора працює з підвищеним навантаженням, що призводить до швидшого зносу підшипників і самого валу, збільшується витрата пального, падає потужність і прийомистість двигуна. Все це веде до неминучого дорогого ремонту турбокомпресора. Регулярне застосування засобів очищення сажових фільтрів/каталізаторів «Verylube Захист фільтру сажі (дизель)» або «Verylube Захист каталізатора (бензин)» дозволить не тільки підтримувати їх в робочому стані, але і подовжити ресурс турбокомпресора.

Неправильна експлуатація транспортного засобу

Найбільш інтенсивний знос в турбіні відбувається в моменти зупинки двигуна. У цей момент тиск в оливній системі двигуна падає, пари тертя працюють в режимі оливного голодування. Не варто глушити турбований двигун відразу після зупинки. Олива коксується на опорах турбокомпресора, що призводить до їх зносу під час подальшої експлуатації. Перш ніж заглушити двигун дайте йому попрацювати протягом 3-5 хв, за цей період турбіна скине оберти. Якщо двигун не обладнаний турботаймером, рекомендується встановити його.

Ознаки зносу турбіни

Найбільш точну інформацію про технічний стан турбіни може дати вам її діагностика на спеціалізованому стенді. Але ця процедура не дешева і вимагає проведення демонтажу турбіни.

Можна самостійно провести експрес діагностику турбіни в гаражних умовах, не вдаючись до її демонтажу. Необхідно звернути увагу на наступні моменти:

  • Якщо кожні 1000 км припадає доливати 400-600 мл оливи, а при розгоні автомобіль димить, валять клуби синього диму, то це явні ознаки згоряння оливи. Необхідно шукати причину, це може бути знос турбіни або ж двигуна.
  • Відчуваються втрата потужності і провали під час розгону.
  • З підкапотного простору чутні сторонні звуки: свист, скрегіт, особливо на холодному двигуні.
  • Усередині впускного патрубка не повинно бути слідів оливи.
  • Не допускається наявність осьового люфту у валу турбіни, радіальний люфт повинен складати не більше 1 мм.
  • Вал турбіни повинен вільно обертатися, без підклинювання, лопатки компресорного та турбінного колеса не повинні мати слідів пошкодження.

Якщо у вашого автомобіля почали проявлятися подібні симптоми, то необхідно вживати заходів, існує високий ризик швидкої «смерті» турбіни. Але не поспішайте списувати з рахунків турбіну вашого автомобіля.

Відновлення турбіни

Фахівцями XADO розроблена технологія, яка дозволяє не тільки захистити турбокомпресор вашого автомобіля від зносу, а й відновити вже накопичений знос. І такий результат можна отримати під час штатної експлуатації автомобіля, не вдаючись до розбирання і демонтажу турбіни, застосувавши засоби XADO, які містять атомарний ревіталізант. Після застосування ревіталізанту на поверхні підшипників ковзання і валу турбокомпресора формується металокерамічне покриття, яке відрізняється високою мікротвердістю і низькою шорсткістю поверхні. Сформоване покриття дозволяє захистити турбіну від перегріву в моменти критичних навантажень (зупинка двигуна).

Для відновлення підшипників опор та ущільнень (кілець) турбіни фахівці XADO рекомендують застосовувати:

Ефект відновлення можна спостерігати на підшипниках ковзання турбіни (відновлення заводських зазорів в разі некритичного зносу). На саму крильчатку і лопаті турбіни засіб не впливає.

Нам важливо знати Вашу думку