
Якщо з вихлопної труби, як у паровоза, валять клубки сизого (сірого) диму — це явна ознака того, що в циліндрах двигуна згоряє олива. І це досить серйозна проблема. Густота диму безпосередньо залежить від кількості спаленої оливи і ступеня поломки (зносу). Дим має специфічний запах, що нагадує запах вихлопу 2-вотактних двигунів. Варіантів, як олива потрапляє в циліндри двигуна, декілька.
Знос оливоз’ємних ковпачків клапанів

Знос або затвердіння (втрата еластичності) оливоз’ємних ковпачків клапанів призводить до потрапляння оливи у циліндри двигуна, де воно згодом згорає. При цьому двигун специфічно димить, gід час запуску двигуна спостерігається густий дим, а потім диміння практично припиняється. Це пояснюється тим, що під час тривалого стояння автомобіля олива просочується через оливоз’ємні ковпачки і накопичується в циліндрах. Після запуску двигуна накопичена олива активно згорає, двигун димить. Потім димність знижується через те, що олива в циліндри потрапляє у невеликій кількості. Винятком може бути випадок надмірного зносу напрямних втулок клапанів, в цьому випадку олива потрапляє в циліндри у великій кількості, і двигун димить постійно.
Для відновлення еластичності оливоз’ємних ковпачків і зниження витрати оливи на чад рекомендуємо застосувати «Стоп-теча двигуна Stop Leak Engine». Крім цього додавання в оливу «Atomex - Complex Oil Treatment» дозволить збільшити в'язкість оливи, що в свою чергу дозволить ущільнити зазори і зменшить витрату оливи через оливоз’ємні ковпачки і поршневу групу двигуна. Однак при значному зносі втулок клапанів, проблему димлення двигуна можна вирішити тільки заміною зношених деталей.
Знос деталей ЦПГ
У камеру згоряння олива може потрапляти з картера двигуна. Це відбувається через знос в першу чергу оливоз’ємних кілець, в результаті чого олива залишається на стінках циліндрів і згодом згорає. Яскравий приклад — це залягання кілець (кільця втрачають свою рухливість). Причиною цього може бути: забруднення оливної системи, перегрів двигуна, зносоливоз’ємних ковпачків, часта їзда на холодному двигуні, тривалий простій транспортного засобу. Крім сизого диму з вихлопної труби, ознакою залеглих оливоз’ємних кілець є ускладнений запуск двигуна та збільшена витрата пального.
Проблему закоксовування (втрати рухливості) поршневих кілець можна вирішити, не вдаючись до розбирання двигуна. Досить застосувати засоби для «розкоксовування», які містять компоненти розчиняють і розм’якшують високотемпературні лакові відкладення на деталях циліндропоршневої групи. Для розкоксування поршневих кілець рекомендуємо застосовувати:
- «Розкоксовка поршневих кілець, розкоксовка двигуна - Антикокс»;
- «Розкоксовка Verylube»;
- «MaxiFlush очисник забруднень систем двигунів»;
- «Очисник оливних систем двигунів XADO Vitaflush».

Регулярне промивання оливної системи (під час кожної заміни оливи) дозволить запобігти не тільки заляганню оливоз’ємних кілець, але і закупорці оливних каналів, що в свою чергу знизить ризик оливного голодування двигуна. Більше про промивання оливосистеми можна прочитати тут.
Під час тривалої експлуатації автомобіля з залеглими кільцями, може статися їх нерівномірний (односторонній) знос. Після проведення розкоксовування, коли кільця стануть рухливими, витрата оливи може і не зменшитися. Це свідчитиме про критичний знос поршневих кілець. У цьому випадку без їхньої заміни не обійтися.
Підвищений знос в парі тертя «стінка циліндра - поршневе кільце» призводить до погіршення ущільнення циліндропоршневої групи, що також є причиною падіння компресії і підвищеної витрати оливи на чад. Дана несправність тягне за собою капітальний ремонт двигуна і чималі грошові витрати. Але накопичений некритичний знос можна усунути за допомогою застосування гелів-ревіталізантів XADO. Ревіталізант компенсує знос у циліндропоршневій групі, оптимізує зазори, і, як наслідок, нормалізує витрату оливи, усуваючи димлення двигуна. Для обробки двигуна рекомендуємо використовувати:
Несправність паливного насоса високого тиску (ПНВТ)
Досить поширеною причиною витрати оливи, є витрата її через ПНВТ. Змащення рядних ПНВТ здійснюється через контур оливної системи двигуна. Під час зносу плунжерної пари ПНВТ олива просочується в робочий простір насоса і змішується з дизельним пальним. Далі ця суміш згорає в циліндрах. Ремонт рядних ПНВТ складний, вимагає демонтажу насоса і наявність спеціального випробувального стенду.
Завдяки ХАDO технології можна відновити геометрію плунжерної пари, відновити продуктивність насоса і усунути витрату оливи. Для цього не потрібно виконувати демонтаж насоса, більш того безрозбірний ремонт ПНВТ можна зробити без виведення транспортного засобу із експлуатації. Для обробки ПНВТ рекомендуємо використовувати:
- «Revitalizant EX120 для всіх типів паливної апаратури і систем упорскування»;
- «Атомарний кондиціонер металу Maximum Diesel Truck для всіх типів паливної апаратури»;
- «Присадка для ПНВТ (Ревіталізант)».
Для досягнення максимального ефекту від обробки ПНВТ гелем-ревіталізантом рекомендуємо виконати очищення паливної системи, для цього використовуйте:
Надмірний тиск картерних газів
Забруднення системи вентиляції картерних газів призводить до зростання тиску в картері двигуна. Також тиск картерних газів зростає через знос елементів ЦПГ, відпрацьовані гази прориваються в картер двигуна і створюють там тиск. Тиск може бути настільки високим, що олива видавлюється через ущільнювачі. Яскравим прикладом служать оливоз’ємні ковпачки. З надлишковим тиском вони працюють у більш навантаженому режимі і пропускають оливу в циліндри. Разом з великим об'ємом картерних газів оливний туман з картера потрапляє у впускний колектор, а потім в циліндри. Олива активно витрачається під час роботи двигуна на високих оборотах. Оливний туман утворюється в картері двигуна через надмірно високий рівень моторної оливи.
Очищення системи вентиляції картерних газів можна зробити механічним шляхом, розібравши двигун, або за допомогою засобів автохімії (за рахунок посилення миючих якостей моторної оливи). Для підтримки оливосистеми двигуна в чистоті рекомендуємо під час кожної заміни оливи виконувати промивання двигуна за допомогою:
На моторах з турбінами бувають випадки, що нагнітач жене оливу у впускний колектор. Це відбувається через втрату герметичності ущільнень і зносу підшипникових опор. Детальніше про причини, симптоми і методи боротьби зі зносом підшипників турбіни можна прочитати тут.
Ще однією причиною потрапляння оливи у циліндри і витрати оливи може бути неякісно виконаний ремонт двигуна або установка бракованих деталей.
Нам важливо знати Вашу думку