Сьогодні автовиробники забезпечують високий рівень гарантійного та післягарантійного обслуговування автомобілів. На ринку безліч СТО, які надають послуги з діагностики та ремонту автомобілів. Обслуговування автомобіля більшістю водіїв зводиться до контролю рівня «омивайки», а ось рівень оливи за допомогою щупа заміряє вже не кожен. Та ніщо не вічне! Рано чи пізно двигун будь-якого автомобіля, зношуючись, починає шуміти сильніше. В окремих випадках двигун може видавати жахливі звуки, які змушують мчати на СТО, і вже там водій у всіх фарбах описує силу, тональність і умови виникнення шумів. Навіть найстрашніші шуми, що доносяться з-під капота, можуть не бути ознаками серйозних проблем з двигуном.
Шум навісного обладнання
Свистіння ременя навісного обладнання — це класика. Його складно переплутати з чимось іншим. Згодом ремені не тільки зношуються, а й втрачають свою еластичність. Під час настання холодів свистіння проявляється сильніше, влітку, чи коли двигун прогрітий, ремені можуть не подавати ознаки старіння. Виявити несправний ремінь досить просто: необхідно розпилити на нього мастило «XADO Мастило універсальне проникне» - якщо шум не зникне, то обов'язково знизиться. Свистіння ременя не є серйозною поломкою, але затягувати із заміною ременів не варто. Якщо з обірваним ременем приводу гідропідсилювача керма (ГПР) або кондиціонера можна експлуатувати авто, то з порваним ременем помпи чи генератора далеко не заїдеш.
Іноді до оркестру додається гул, гуркіт, металевий цокіт. Це свідчить про знос роликів, підшипників або пошкодження шківів. Діагностика ускладнюється, якщо підшипники гудуть без відчутного люфту, а шум може бути досить сильним. Для визначення джерела шуму необхідно зняти приводний ремінь і запустити двигун, така короткочасна перевірка не буде небезпечною для двигуна. За такою методикою можна перевірити помпу, чи генератор, що правда лише в тому випадку, якщо вони працюють від ременя.
Для зносу підшипника і ущільнювальної манжети водяного насоса характерні протікання антифризу. Продовжити ресурс підшипника можна, використовуючи антифризи XADO: Blue, Green, Red 12+, Red 12 ++. Антифризи у своємо складі містять атомарний ревіталізант, який захищає підшипник помпи від зносу.
Гідропідсилювач керма (ГПР)

Якщо під час вивертання коліс автомобіль відповідає Вам виттям і риком, це свідчить про явні проблеми в системі ГПР. Під час роботи двигуна на холостому ходу, шум може бути не значним, і багато автовласників можуть його не помітити, але варто почати крутити кермо, і ГПР почне видавати рик чи вити. Причин для цього може бути кілька:
- забруднення спецрідини або фільтруючої сіточки, яка встановлена в розширювальному бачку;
- наявність повітря в системі;
- знос насоса ГПР.
Про те, як боротися зі сторонніми шумами гідропідсилювача, читайте у статті «Шуми в гідропідсилювачі керма».
Паливні форсунки

Під час нормальної роботи паливні форсунки видають звук, який схожий на клацання — на деяких моторах форсунки не відзначаються тихою роботою. Під час прискорень і в моменти пікових навантажень створюється враження, що двигун «скрекоче».
Форсунки можуть почати скрекотати після заправки неякісним пальним або внаслідок забруднення. Як підтримувати паливну систему в чистоті, можна прочитати в статті «Заправка неякісним пальним». Дуже часто стрекотіння паливних форсунок можна переплутати з цокотінням клапанів.
Газорозподільний механізм (ГРМ)

Це один з найскладніших механізмів двигуна, в якому багато елементів, які можуть шуміти. Давайте розглянемо основні джерела шуму, які можуть доноситися з двигуна через ГРМ.
Ослаблення натягу ланцюга (якщо є) ГРМ або знос муфти фазообертача можуть видавати специфічний хрускіт, який можна порівняти з роботою храпового механізму. Хрускіт з'являється в перші секунди запуску двигуна, коли тиск оливи зростає, порожнини заповнюються оливою і сторонні звуки зникають. Якщо причиною шумів є клапан фазообертача, то промивка оливної системи і заливка оливи відповідної в'язкості здатні виправити ситуацію.
У конструкції деяких двигунів натягувача ланцюга не передбачений запірний клапан, тому натяг ланцюга слабшає після зупинки двигуна. Знос башмаків натягувача також може служити причиною виникнення цього звуку.
Розтягування ланцюга ГРМ — природний процес, який неминуче виникає в будь-якому двигуні. Розтягнутий ланцюг видає звук, що нагадує металевий шелест, а інтенсивність шелесту залежить від збільшення обертів двигуна. Більшість автовиробників регламентують заміну ланцюга ГРМ після 150-200 тис. км пробігу. Якщо не дотримуватися регламенту, існує ризик, що ланцюг перескочить на кілька зубів, і тоді зустріч клапанів з поршнями — неминуча. А це вже дорогий ремонт. Заміна зношених деталей дозволить усунути шуми і уникнути капіталки.
Дзвінкий цокіт з-під капота зазвичай видають клапани, які потрібно регулювати. Інтенсивність звуку залежить від обертів двигуна. З підвищенням температури цокіт припиняється. Тепловий зазор збільшується в результаті природного зносу, регулювання клапанів виконують кожні 60-90 тис. км пробігу автомобіля.
Зараз більшість автовиробників використовують в конструкції двигуна гідрокомпенсатори, які дозволяють уникнути регулювання зазорів клапанів. Гідрокомпенсатори вимогливі до якості оливи. Якщо оливна система забруднена, вони схильні до залипання і теж починають цокотіти. Зазвичай рівень шуму знижується з підвищенням тиску в оливній системі. «Ліками» від шумів гідрокомпенсаторів є:
- використання якісної оливи, специфікації якої задовольняють вимоги автовиробника;
- дотримання інтервалів заміни оливи;
- промивання оливної системи під час кожної заміни оливи.
Для промивки оливної системи рекомендуємо використовувати один з продуктів XADO:
- «Оливу для промивання VERYLUBE»;
- «VitaFlush — очисник оливної системи»;
- «TotalFlush — очисник оливної системи двигунів».

Якщо після заміни оливи стук гідрокомпенсаторів не зник, то, швидше за все, їх потрібно замінити.
Допускається короткочасна експлуатація автомобіля з клапанами/гідрокомпенсаторами, що цокають. Тривала експлуатація може спричинити прогорання клапанів, а штовхачі в свою чергу пошкодять кулачки розподільчого валу.
Циліндропоршневая група (ЦПГ)
Глухий циклічний стукіт, який лунає з глибини двигуна, — це кошмарний сон автовласника, який провіщає капітальний ремонт.
Стукіт поршнів зазвичай виникає під час перекладки поршня у верхній мертвій точці через надмірний зазор між поршнем і циліндром. Під час прогріву двигуна теплові зазори зменшуються, стукіт припиняється. Якщо знос поршня критичний, стукіт чутно постійно не залежно від температури двигуна.
Зазор між поршнем і циліндром утворюється в результаті зносу спідниці поршня. Поршні можуть деформуватися через перегрів, при цьому загального перегріву двигуна може не спостерігатися, досить локального перегріву одного з циліндрів.

Стук може також з'являтися, коли поршневий палець розбиває посадочне місце у поршні.
Дзвінкий гуркіт, що нагадує удари кувалди, свідчить про знос корінних або шатунних вкладишів. Інтенсивність звуку прямо залежить від обертів двигуна, яскраво проявляється під час навантаження на двигун. Причина появи стукотів — це збільшення зазорів між вкладишами і колінчатим валом, які є наслідком низького тиску оливи, наявності механічних домішок і невідповідної в'язкості оливи.
Експлуатувати двигун зі стукотінням у корінних і шатунних підшипниках неможна — це може привести до заклинювання двигуна. Якщо знизився тиск у оливній системі і зазначені шуми тільки но виникли, як тимчасовий захід для пересування автомобіля своїм ходом (не більше 100 км) до місця стоянки або СТО, можна залити оливу більшої в’язкості. Більш в’язка олива ущільнить зазори і підвищить тиск в оливній системі. Для збільшення в'язкості штатної оливи рекомендуємо використовувати: «Atomex Complex Oil Treatment».
Крім яскраво виражених шумів, які свідчать про явні несправності двигуна, водієві може докучати гучна робота двигуна. Причиною цього може бути початковий або середній знос деталей ЦПГ. Щоб не доводити до критичного зносу деталей двигуна і капітального ремонту, рекомендуємо використовувати гелі-ревіталізанти XADO, застосування яких дозволить компенсувати накопичений знос і захистити деталі двигуна від зносу протягом 100 тис. км пробігу автомобіля.
Нам важливо знати Вашу думку
Коментарі до статті