
В епоху бурхливого розвитку і поширення автоматичних коробок механічні КПП витісняються з автомобільного ринку, а процес перемикання передач у ручному режимі стає анахронізмом. Це пояснюється тим, що керувати автомобілем оснащеним механічною коробкою складніше, а від водій повинен мати низку певних навичок водіння, адже перемикання швидкостей виконується за допомогою селектора КПП. Керувати автомобілем оснащеним автоматичною коробкою легше і комфортніше, особливо в умовах міського трафіку. «Турботливий» автомат за водія виконає перемикання передач вибираючи оптимальну передачу, в залежності від дорожньої обстановки.
Важливу роль в роботі МКПП відіграє вузол зчеплення, основне завдання якого — переривання передачі крутного моменту від двигуна на МКПП під час перемикання передач. Якщо крутний момент на коробку передається постійно, то переключити передачі практично неможливо. З проблемою утрудненого включення передач стикається велика кількість водіїв, причиною можуть бути несправності КПП або несправності вузла зчеплення.
Несправності КПП

У справних МКПП передачі перемикаються легко та без зусиль. Якщо передачі включаються туго, то це привід відвідати СТО і провести діагностику технічного стану коробки передач. Зазвичай утруднене включення передач супроводжується підвищеними шумами під час роботи КПП.
Найпростіша причина утрудненого включення передачі — низький рівень трансмісійної оливи у КПП. Після відновлення регламентованого рівня оливи у КПП передачі стануть включатися «м'якше», а шум знизиться.
Знос поверхні синхронізаторів — найпоширеніша причина утрудненого включення передач. Синхронізатор — це механізм, який вирівнює частоту обертання шестерень, що дозволяє зробити швидким і плавним перемикання передач. Якщо частоти обертання шестерень не синхронізовані, то для включення передачі необхідно прикладати зусилля. Знос синхронізаторів —проблема серйозна. Якщо її ігнорувати, то це призведе до загального зниження ресурсу КПП через наявність в оливі значної кількості продуктів зносу синхронізаторів (стружки). Синхронізатори виготовляються з латунних сплавів, але незважаючи на це, якщо КПП експлуатується дбайливо, синхронізатори не доставляють проблем автовласникові навіть після великих пробігів автомобіля.
Для продовження ресурсу синхронізаторів і МКПП в цілому, слід дотримуватися наступних рекомендацій:
- відмовитися від агресивного стилю водіння, скоротити кількість різких стартів та гальмування;
- використовувати якісні трансмісійні рідини, рекомендовані автовиробником, не порушувати регламентовані інтервали заміни оливи;
- виконувати перемикання передач тільки з повністю витиснутою педаллю зчеплення.
Якщо на автомобілі вже присутні ознаки зносу синхронізаторів: передачі включаються із зусиллям, а коробка шумить під час перемикання, то це ще не привід впадати у відчай і готуватися до ремонту. Якщо синхронізатори мають не критичний знос, то повернути їх до «життя» можна за допомогою ревіталізанту «ХАДО». Для обробки МКПП рекомендуємо використовувати:
- XADO Ревіталізант EX 120 для КПП і редукторів;
- XADO Ревіталізант 1 Stage Transmission;
- XADO AMC Maximum Transmission;
- XADO Maximum Transmission for Diesel Truck;
- XADO Гель-ревіталізант для КПП і редукторів.
Ревіталізанти компенсують знос не тільки синхронізаторів, а й шестерень і підшипників. Їхня дія спрямована на продовження загального ресурсу МКПП.
Невідрегульована куліса КПП
Куліса КПП — це інструмент для перемикання передач, за допомогою тросів або тяг вона з'єднується з механізмом КПП, який вже безпосередньо виконує перемикання передач. Якщо регулювання тяг/тросів порушено або зроблено неправильно, то передачі включаються із зусиллям. Для усунення цієї проблеми необхідно відкоригувати тяги/троси. Відсутність змащення під сорочкою троса або його значне забруднення, також може бути причиною утрудненого включення передач. Для усунення проблеми необхідно очистити трос від іржі/бруду і змастити його. Для змащення троса рекомендуємо використовувати «Проникне мастило ANY WAY Verylube».

Несправності зчеплення
Утруднене включення передач можна спостерігати коли «зчеплення веде» тобто під час натиснутої педалі зчеплення крутний момент від двигуна продовжує передаватися на коробку. В цьому випадку синхронізатори не можуть вирівняти швидкості обертання шестерень і передачі включаються із зусиллям. При цьому чутно характерний хрускіт. Причини несправності вузла зчеплення можуть бути наступні:

- втрата пружності, знос або руйнування пелюсток кошика зчеплення, зношену деталь необхідно замінити;
- пошкодження вилки зчеплення, зношену деталь потрібно замінити;
- низький рівень робочої рідини в гідравлічній системі зчеплення через що воно включається в повному обсязі. Для усунення проблеми необхідно відновити нормальний рівень робочої рідини;
- обрив троса зчеплення, замінивши трос проблему вдасться вирішити.
Проблеми з перемиканням в автоматичних коробках
Власникам автомобілів з АКПП не знайомі подібні проблеми з включенням передач, але дуже часто автомати при перемиканні передачі починають «штовхатися» або включають передачі із запізненням.

Ймовірні причини такої поведінки АКПП наступні:
- порушення роботи блоку управління, через накопичені забруднення в оливній системі АКПП. Своєчасна заміна робочої рідини в АКПП з інтервалом 40-50 тис. км дозволить уникнути появи подібних проблем;
- забруднення оливного фільтра АКПП, призводить до зниження тиску оливи і пакет фрикціонів включається не повністю. Забруднений фільтр необхідно замінити;
- знос фрикційних дисків, деталі, що вийшли з ладу необхідно замінити;
- знос гідравлічного блоку і соленоїдів, для усунення даної проблеми необхідно звернутися на СТО;
- вихід з ладу електронного блоку управління, таку несправність зможуть усунути тільки на спеціалізованому СТО.
Нам важливо знати Вашу думку