
Нарізне з'єднання найпоширеніше і найнадійніше з усіх видів рознімних з'єднань. У наш час складно знайти механізм, в якому відсутні з'єднання. Не дивлячись на всі переваги нарізі вона має один серйозний недолік — згодом розкрутити їх становиться складно, а іноді навіть неможливо. Напевно, немає жодного слюсаря який би не стикався з проблемою прикипілої або закушеної нарізі. Чим довше експлуатується автомобіль і чим жорсткіші умови його використання, тим більше в ньому проблемних нарізних з'єднань. Дуже часто спроби відкрутити нарізне з'єднання, яке заклинило, призводять до поломки болта. Через наявність прикипілих нарізних з'єднань деякі СТО навіть відмовляються обслуговувати/ремонтувати автомобіль.
Основні причини втрати рухливості нарізі
1. Окислення елементів нарізного з’єднання

Окислення металу — основна причина заклинювання і виходу з ладу нарізі. Переважна більшість кріпильних елементів виготовлено з вуглецевих сталей, які активно окислюються під впливом навколишнього середовища. Для запобігання корозії на поверхню кріпильних елементів наносять захисні покриття, але покриття не завжди виконує своє завдання. Найбільш активно іржавіють елементи кріплення підвіски автомобіля, адже вони знаходяться у найагресивніших умовах, постійно піддаючись впливу води, хімічних реагентів, пилу і бруду. Нарізні з'єднання, що працюють в умовах підвищених температур, також активно окислюються.
Продукти окислення значно збільшуються в об’ємі, заповнюючи зазори у нарізному з'єднанні, тертя між деталями збільшується, і різьба заклинює. Потрапляння у різьбу бруду та пилу багаторазово підсилюють тертя між з’єднаними деталями.
3. Пошкодження нарізної поверхні на одній з деталей
Поверхня нарізі найчастіше пошкоджується під час збирання. Якщо поверхня пошкоджена, то з високою ймовірністю під час розбирання, таке нарізне з'єднання заклинить. Перед початком збирання механізму оцініть якість нарізі обох деталей, на них не повинно бути забруднень, іржі та пошкоджених витків. Нарізне з'єднання має накручуватися без зусиль, від руки. Для закручування нарізі необхідно використовувати відповідний слюсарний інструмент та контролювати момент затягування.

Закусило різьбу! Що робити?

Перед тим як відкручувати нарізне з’єднання необхідно провести його візуальний огляд на наявність іржі, бруду, пошкоджених витків, засобів стопоріння нарізі. Сліди окислення і бруд необхідно видалити металевою щіткою, пошкодження профілю нарізі можна виправити за допомогою надфілю, а стопори видалити. Потім нанесіть на нарізну поверхню проникне мастило, рекомендуємо використовувати:
Якщо ступінь окислення високий, може знадобитися повторне нанесення проникного мастила.
Слюсарний інструмент, що використовується, для відкручування нарізного сполучення повинен ідеально підходити за типом і розміром. Під час відкручування гайок/болтів по можливості необхідно використовувати торцеві головки і накидні ключі, у порівнянні із ріжковими ключами вони забезпечують більш щільний контакт з гайкою та болтом. Під час відкручування нарізних з'єднань, які закусило, завжди існує ризик зірвати різьбу або зламати болт/гвинт/шпильку.
Для відкручування різьби, що заклинили, деякі фахівці рекомендують нагрівати гайку, яку відкручують. Нагрівання гайки призводить до збільшення її розмірів, за рахунок фізичного розширення металу, зазор між гайкою і болтом збільшується, що дозволяє знизити зусилля під час відкручування. Даний метод не завжди можна використати через розташування кріпильних елементів в обмеженому просторі, крім того він пожежонебезпечний.

У випадках, коли всі можливі заходи вжиті, а різьба все одно не піддається, і цілісність гайки не важлива, то можна використати «Гайколом». Під час його використання існує ймовірність пошкодити нарізну поверхню болта/шпильки. У разі якщо болт/шпилька обломилися і частина їх залишилася в отворі, то для вилучення її знадобитися спеціальний екстрактор.

Нам важливо знати Вашу думку