Нестабільно працює система охолодження

Зображення проблематики

Несправності в системі охолодження призводять до порушення нормальної роботи двигуна. Це завдає водієві чимало клопоту і наносить серйозної шкоди двигуну. Температура прогрітого мотора повинна бути в діапазоні 95 ... 105 °С, і це свідчить про його справність.

Ознаки несправності системи охолодження двигуна:

 • наявність патьоків охолоджувальної рідини;
 • поява в салоні автомобіля різкого солодкуватого запаху після того, як включається обігрівач салону;
 • автомобіль погано прогрівається в холодну погоду;
 • двигун автомобіля перегрівається.

Наслідки перегріву двигуна можуть бути найсерйозніші: викривлення головки блоку циліндрів, заклинювання поршня в циліндрі, руйнування турбокомпресора. Існує багато причин, які можуть вплинути на нормальну роботу системи охолодження.

Основні причини зниження ефективності роботи системи охолодження

1. Негерметичність системи охолодження

Зображення проблематики

Розширювальний бачок — це індикатор за допомогою якого можна стежити за рівнем і технічним станом охолоджувальної рідини. У справній системі охолодження витрата антифризу між плановими замінами не повинна перевищувати 200 гр. Істотне зниження рівня антифризу за короткий проміжок часу свідчить про наявність течі в системі охолодження.

Невеликі тріщини, нещільне прилягання стиків трубопроводів та фланців чи інші причини протікання можна усунути, застосувавши спеціальні засоби «Стоп-протікання радіатора Stop Leak Radiator» и «STOP LEAK — рідкий герметик радіатора». Активними компонентами засобів є полімери, які тверднуть у місцях витікання рідини і усувають негерметичність системи охолодження. Детальніше про причини протікань у системі охолодження читайте в нашій статті «Течі системи охолодження».

До причин негерметичності системи охолодження можна віднести несправність клапана пробки радіатора. Несправний клапан не може забезпечити підвищений тиск у системі охолодження. Через це двигун влітку може закипати навіть працюючи на холостому ходу, а взимку може не гріти обігрівач салону.

Зображення проблематики

2. Використання неякісного антифризу

Зображення проблематики

Будь-який антифриз має свій термін служби. Як правило, виробник регламентує період його експлуатації або кілометраж пробігу автомобіля. Після закінчення їхнього закінчення охолоджувальну рідину необхідно замінити. З часом антифриз втрачає свої властивості та не може забезпечити нормальний теплообмін двигуна. Передчасне потемніння антифризу — ознака його низької якості або наявності бруду у системі охолодження. Низькоякісні антифризи не можуть надійно захистити систему охолодження від утворення в ній корозії та відкладів, які в свою чергу також перешкоджають нормальному теплообміну. Характерний симптом засмічення системи охолодження: радіатор теплий тільки зверху, а низ не прогрівається.

У різних групах антифризів для забезпечення експлуатаційних властивостей використовуються різні види присадок. Якщо неправильно змішати різні види антифризів, вони можуть втрачати свої експлуатаційні властивості.

Для забезпечення безвідмовної роботи системи охолодження необхідно використовувати якісний антифриз та не порушувати регламентованих інтервалів його заміни. Під час кожної заміни антифризу рекомендуємо виконувати промивання системи охолодження засобом «Radiator Flush — засіб для очищення системи охолодження».

3. Несправність термостата

Термостат у системі охолодження виконує роль регулювальника, який визначає, по якому контуру буде рухатися охолоджувальна рідина. Коли двигун прогрівається, охолоджувальна рідина циркулює по малому контуру, минаючи радіатор. Після підвищення температури двигуна до + 87 ... + 95 °С, клапан термостата відкривається і охолоджувальна рідина циркулює по великому контуру.

В несправному термостаті клапан може заклинити у відкритому чи закритому положенні. Якщо клапан заклинив відкритим, то рідина постійно циркулюватиме великим контуром, при цьому прогрів двигуна займе більше часу. Під час сильних морозів двигун може взагалі не вийти на робочу температуру.

Якщо клапан заклинив закритим, то охолоджувальна рідина циркулюватиме по малому контуру, що може призвести до перегріву двигуна.

Причиною заклинювання клапана термостата може бути утворення відкладів у системі охолодження через використання в системі охолодження води або низькоякісних антифризу. Регулярне використання засобу для промивання «Radiator Flush» дозволить продовжити ресурс термостата і захистити двигун від перегріву.

Зображення проблематики

У сучасних автомобілях встановлені термостати з електронним управлінням, вигоряння або окислення контактів керуючого елемента призводить до некоректної роботи термостата. Корпуси багатьох сучасних термостатів виготовлені з пластику і схильні до розтріскування.

4. Несправність вентилятора охолодження

Вентилятор системи охолодження обдуває радіатор, підтримуючи необхідну робочу температуру двигуна. Некоректно працюючий вентилятор може призвести до перегріву двигуна. Основна несправність вентилятора — це нездатність розвивати необхідну кількість обертів. Причин для цього декілька, в основному вони залежать від типу приводу вентилятора.

Причина зниження продуктивності вентиляторів із ремінним приводом — пробуксовування приводного ременя через слабкий натяг або його знос. У вентиляторів з електричним приводом слабким місцем є елементи електричного кола: термодатчик, реле включання, запобіжник, електродвигун вентилятора. Також трапляються випадки обриву, замикання ланцюга живлення і окислення контактів. Якщо вентилятор оснащений гідравлічним приводом, то швидше за все, причина його несправності — зниження тиску в оливній системі.

Зображення проблематики

5. Несправність водяної помпи

Водяна помпа перекачує охолоджувальну рідину всередині системи охолодження, тим самим забезпечуючи необхідний температурний режим двигуна і рівномірність його прогрівання. До основних причин виходу помпи з ладу можна віднести:

 • знос, руйнування крильчатки;
 • ослаблення натягу приводного ременя;
 • негерметичність ущільнювальної манжети, руйнування підшипника.

Несправність помпи можна виявити під час планового технічного огляду. Увагу слід звернути на:

 • сторонні шуми з підкапотного простору;
 • патьоки охолоджувальної рідини з-під корпусу помпи;
 • поява в салоні автомобіля запаху антифризу;
 • люфт шківа помпи;
 • різке підвищення температури двигуна.

Для відновлення нормальної роботи системи охолодження, необхідно виконати ремонт водяної помпи.

Зображення проблематики

6. Забруднення зовнішньої поверхні радіатора

Нормальному теплообміну двигуна перешкоджають не тільки відклади всередині системи охолодження, а й бруд, який накопичується на зовнішній поверхні елементів системи охолодження. Бруд і пил активно накопичуються на поверхні радіатора особливо під час експлуатації автомобіля на поганих дорогах. У більшості автомобілів радіатор системи охолодження розташований таким чином, що проконтролювати його чистоту складно, а почистити — ще складніше. Почистити стільники радіатора від бруду струменем води не вдасться, бо даний метод неефективний. Для якісного промивання радіатора необхідно демонтувати його, а потім почистити.

Скупчення на поверхні радіатора великої кількості тополиного пуху та листя може порушити нормальний теплообмін двигуна і стати причиною його перегрівання.

Забруднення зовнішньої поверхні двигуна також перешкоджає відведенню тепла і порушує нормальний тепловий режим його роботи. Поверхня двигуна забруднюється набагато активніше, якщо на ній присутня олива. Для чищення зовнішньої поверхні двигуна використовуйте засіб «Verylube Очисник поверхні двигуна».

Зображення проблематики

Що робити якщо двигун почав перегріватися

Зазвичай двигун перегрівається в жарку погоду, під час руху в пробках, або коли автомобіль завантажений. Якщо автомобіль схильний до перегріву, то найкраще перенести поїздку на ранок або вечір, коли температура повітря нижча, а міський трафік не такий інтенсивний. Під час руху підтримуйте мінімальні оберти двигуна, це дозволити знизити теплове навантаження на двигун.

Якщо все ж автомобіль «закипів», то роблячи так можна зменшити негативні наслідки закипання:

 • Треба негайно зупинитися, двигун глушити не потрібно. Необхідно дати йому попрацювати, щоб охолоджувальна рідина продовжувала циркулювати. Але якщо з-під капота видно пар, то значить, що охолоджувальна рідина потрапляє на блок циліндрів або інші гарячі поверхні. В такому випадку двигун необхідно негайно заглушити.
 • Увімкніть обігрівач салону. Це дозволить відвести зайве тепло від двигуна.
 • Відкрийте капот, щоб охолодити моторний відсік.
 • Поки автомобіль остигає, уважно огляньте елементи системи охолодження на наявність течі.
 • Якщо закипання виникло через витікання антифризу, то після охолодження двигуна необхідно усунути причину течі і відновити нормальний рівень антифризу. У літній період для того, щоб автомобіль вихолонув, зазвичай досить 30-40 хвилин.

Якщо автомобіль закипів Забороняється! виконувати наступні дії:

 • Відкручувати кришку радіатора. Може статися викидання гарячого антифризу і його парів, що призведе до отримання серйозних травм.
 • Поливати двигун водою. В результаті різкого перепаду температур головка блоку циліндрів і сам блок циліндрів можуть отримати пошкодження.
Зображення проблематики

Якщо не вдається самостійно усунути причину перегріву двигуна, то рекомендуємо викликати евакуатор. Тривалий перегрів може призвести до катастрофічних пошкоджень двигуна.

Нам важливо знати Вашу думку