«Виє» підшипник маточини колеса

Зображення проблематики

Під час поїздки у салоні автомобіля не повинно бути сторонніх шумів, хіба що чутно може бути рик двигуна і шум покришок. Але з кожним кілометром пробігу автомобіля ризик виникнення шумів зростає, тим більше під час експлуатування автомобіля на наших дорогах. Для забезпечення безпеки руху, водій повинен не тільки ідентифікувати шуми, але і визначати їх причини. Деякі шуми можуть свідчити про наявність серйозних несправностей у автомобілі.

Напевно, на дорогах зустрічалося багато автомобілів, які під час руху гудуть наче шумить електричка або вагон метрополітену. Так гуде зношений маточинний підшипник. Ігнорувати такий шум не можна. Незабаром він перетвориться на тріск/хрускіт, і підшипник зруйнується. Може заклинити колесо, а це може призвести до серйозних пошкоджень підвіски або спровокувати ДТП. Тому, якщо з’являються сторонні шуми в автомобілі, необхідно якомога швидше діагностувати причину їх виникнення та усунути її.

Причини гулу маточинних підшипників

Кожен автовласник зацікавлений у тому, щоб його автомобіль був більш надійним, і для його утримання потрібно було якнайменше фінансових вкладень. Тому, щоб уникнути проблем із маточинними підшипниками, давайте розберемося, що їх «вбиває».

Маточинні підшипники легкових автомобілів не відзначаються значним ресурсом, зазвичай він становить близько 150 тис. км. Під час експлуатування автомобіля у наших умовах ресурс підшипників зменшується до 50-100 тис. км. пробігу. Варто відзначити, що підшипники задньої осі працюють довше ніж підшипники передньої, це пояснюється тим, що передня вісь автомобіля більш навантажена. До основних причин передчасного зносу підшипників можна віднести:

  1. Якість дорожнього покриття, чим, на жаль, не можуть похвалитися країни пострадянського простору. Їзда розбитими дорогами збільшує навантаження на підшипники, скорочуючи їхній ресурс.
  2. Потрапляння бруду і вологи у маточинний підшипник через пошкоджені сальники та пильовики.
  3. Використання неякісного мастильного матеріалу або невідповідність мастила вимогам автовиробника. Неякісне мастило під дією високих температур втрачає свої змащувальні властивості або витікає із зони тертя.
  4. Неправильно налаштовані кути розвалу-сходження коліс автомобіля, що призводить до збільшення навантаження на підшипники.
  5. Встановлення на автомобіль колісних дисків з характеристикою ЕТ-виліт диска, що не відповідає вимогам автовиробника. За рахунок збільшення вильоту дисків збільшується важіль прикладання сили, відповідно збільшується навантаження на підшипники і амортизатори, що скорочує їх ресурс.
  6. Неправильне встановлення підшипника, порушення регламентованого моменту затягування маточинної гайки. Зі збільшенням моменту затягування тепловий зазор у підшипнику нівелюється. Підшипник, зібраний спочатку з попереднім натягом, буде перегріватися і незабаром вийде з ладу. Якщо маточинні гайки не затягнуті, то в механізмі з'явиться збільшений люфт, ресурс підшипника скоротиться. Тож, затягуючи маточинні гайки, необхідно використовувати динамометричне обладнання.
Зображення проблематики

Діагностика зносу підшипника

Гул підшипника специфічний, але все ж його можна переплутати з гулом агрегатів трансмісії: механічною КПП або редуктором заднього моста. Як правило шуми трансмісії проявляються при певних умовах: прискоренні автомобіля, після відпускання педалі акселератора або включення якоїсь з передач. Якщо проблема у підшипнику, то він гуде постійно. Часто визначити вісь, на якій гуде підшипник, не складно, а ось визначити з якого боку гуде підшипник, складніше.

Зображення проблематики

Щоб зрозуміти, з якого боку гуде підшипник, спробуйте на невеликій швидкості виконати по кілька поворотів ліворуч та праворуч. Якщо під час повертання ліворуч шум залишається або посилюється значить несправний правий підшипник, аналогічним чином діагностується лівий підшипник. Також стан підшипника можна діагностувати за наявністю в ньому люфтів. Для цього «підозрюване» колесо необхідно вивісити, піднявши автомобіль домкратом або на підйомнику, і покачати колесо вертикально і горизонтально. Зношений підшипник матиме люфт. Щоб виключити вплив зносу елементів підвіски на люфт колеса, знадобиться помічник, який натисне на педаль гальма. Тим часом можна буде перевірити люфт колеса у вертикальній площині. Якщо люфт залишається, то проблему потрібно шукати в елементах підвіски або системи керування автомобілем.

Зустрічаються випадки, коли підшипник гуде, але при цьому люфт в ньому відсутній. Діагностика зносу підшипника процедура непроста, тому її краще довірити професіоналам.

Загудів підшипник маточини, що робити?

Якщо підшипник маточини розбірний, а його шум з'явився порівняно недавно, тоді з несправністю можна спробувати поборотися за допомогою мастила «XADO Ремонтне». Високий вміст ревіталізанту в даному мастилі дозволяє усувати значний накопичений знос в парах тертя і оптимізувати теплові зазори у підшипнику.

Відновлення зношеного підшипника за допомогою мастила «XADO Ремонтне» виконується у такій послідовності:

  1. Необхідно розібрати вузол, очистити підшипник від старого мастила і промити його.
  2. Виконати візуальний огляд робочих поверхонь підшипника і переконатися у відсутності критичних пошкоджень: задирок, відколів, лунок глибиною більше 0,1 мм. Сепаратор підшипника повинен бути цілим.
  3. Закласти у підшипник мастило «XADO Ремонтне» не більше 2/3 внутрішнього вільного об'єму підшипника.
  4. Зібрати вузол. Зниження шуму підшипника настане після 2000-3000 км пробігу автомобіля.
  5. Після пробігу 8000-10000 км із мастилом «XADO Ремонтне» і повного усунення дефекту, рекомендується замінити мастило у підшипнику на «XADO Мастило для ШРКШ».
Зображення проблематики
Приклад процесу відновлення пошкоджень на доріжці підшипника кочення.

Якщо підшипник маточини нерозбірний, то застосувати в ньому мастило XADO не вийде. Такий підшипник необхідно буде замінити, в деяких моделях підшипник змінюється разом з маточиною. У випадках, коли підшипник дуже гуде вже тривалий час, а іноді і похрустує, то його необхідно замінити новим.

Нам важливо знати Вашу думку