Хрускіт ШРКШа

Що таке ШРКШ і для чого він потрібен? ШРКШ — шарнір рівних кутових швидкостей. Його основне завдання забезпечувати передачу крутного моменту з рівною кутовою швидкістю від КПП до ведучих коліс. З проблемою хрускоту ШРКШ стикаються тільки власники передньопривідних і повнопривідних автомобілів. Як відомо на піввісь автомобіля встановлюється два шарніри рівних кутових швидкостей, внутрішній і зовнішній. Внутрішній встановлений у корпусі КПП, а зовнішній встановлений безпосередньо на ведучому колесі. Наприклад, на передньоприводному автомобілі встановлюється чотири ШРКШ.

Зображення проблематики

Якщо своєчасно обслуговувати ШРКШ і дотримуватися правил їхньої експлуатації, то і внутрішній, і зовнішній шарніри здатні прослужити досить довго. Зустрічаються випадки, коли ШРКШ не завдають клопоту автовласникам протягом усього періоду експлуатації автомобіля.

Причини поломки ШРКШ

Конструкція внутрішнього ШРКШ передбачає корпус, в якому розташований трипод. Дана конструкція проста, надійна і, якщо правильно обслуговується, проблеми з нею виникають вкрай рідко. Технічне обслуговування полягає в періодичному контролі цілісності пильовика та кількості мастила в ШРКШ.

Зображення проблематики Зображення проблематики

А ось зовнішній ШРКШ здатний доставити чимало клопоту. В його конструкції присутній сепаратор з кульками, які розміщені між корпусом і обоймою ШРКШ. Така конструкція забезпечує можливість повороту механізму на широкий діапазон кутів. Саме кульковий механізм найшвидше зношується і ШРКШ виходить з ладу. Основна причина прискореного зносу механізму — потрапляння в нього води та бруду, через пошкоджений пильовик. Часто пильовик розтріскується від старості, також його ушкоджують бруд і каміння, що вилітають з-під коліс. Якщо пильовик пошкоджений, то починає розбризкуватися мастило.

Також серед причин, які призводять до виходу з ладу ШРКШ, можна виділити:

Зображення проблематики
  1. Експлуатація автомобіля на поганих дорогах.
  2. Відсутність належного контролю за станом пильовика.
  3. Агресивний стиль водіння: різкий старт, коли колеса повернуті на значний кут, входження у поворот малого радіусу на великій швидкості.
  4. Тюнінг автомобіля — збільшення потужності двигуна. Зі збільшенням потужності двигуна навантаження на трансмісію і ШРКШ збільшується, що призводить до їх прискореного зносу. Установка позаштатних пружин підвіски або прокладок під штатні пружини збільшує кліренс автомобіля. Кузов автомобіля піднімається, це призводить до зміни робочих кутів ШРКШ, що провокує їх прискорений знос.

Діагностика зносу ШРКШ

Зазвичай хрускіт зношеного ШРКШ проявляється, коли автомобіль входить в поворот з малим радіусом. В такі моменти шарнір витримує максимальні навантаження. А якщо в цей момент натиснути на акселератор, то хрускіт посилиться і стане більш виразним. Під час повертання відбій від зношеного ШРКШ може відчуватися на кермі. Під час лівого повороту буде хрустіти правий шарнір, а якщо повертати праворуч — лівий.

Діагностувати внутрішній ШРКШ трішки складніше. Його несправність проявляється не так яскраво, як зовнішнього. Зношений внутрішній ШРКШ не хрумтить як зовнішній, а постукує. Постукування з'являється, коли автомобіль рухається прямо по рівній дорозі. Сіпання автомобіля під час прискорення під час руху на високій швидкості (близько 90-110 км/год) теж може бути ознакою зносу. Але через різні шуми, які присутні в автомобілі, стукіт внутрішнього ШРКШ можна просто не почути або сплутати з іншими звуками.

Виконати діагностику несправності ШРКШ можна за такою методикою:

  1. Поставити передні колеса рівно.
  2. Зафіксувати автомобіль стоянковим гальмом, включити нейтральну передачу.
  3. Вивісити ведучу вісь автомобіля.
  4. Запустити двигун і включити першу передачу, колеса почнуть обертатися.
  5. Натиснути на педаль гальма, створити навантаження на шарнір, зношений внутрішній ШРКШ відгукнеться стукотом, якщо шарнір справний, то автомобіль почне глухнути.
  6. Повернути колеса до упору праворуч і створити навантаження на шарнір натиснувши педаль гальма, зношений внутрішній ШРКШ продовжить стукати, якщо ви ще почуєте хрускіт, значить лівий зовнішній ШРКШ теж несправний. Аналогічним чином можна виконати діагностику правого зовнішнього ШРКШ.

Про частковий знос шарніра рівних кутових швидкостей також свідчить наявність осьового люфту піввісі.

Зображення проблематики

Як відновити нормальну роботу ШРКШ

Експлуатувати автомобіль з ШРКШ, який хрустить, можна, проте вкрай небажано. Чим довше ігнорувати хрускіт шарніра, тим швидше він зноситься і може навіть заклинити. Оперативно вжиті заходи щодо усунення несправності ШРКШ дозволять скоротити грошові витрати на його ремонт, до того ж експлуатація несправного транспортного засобу небезпечна.

Зображення проблематики

Якщо хрускіт з'явився відносно недавно і сам ШРКШ не встиг постраждати, то слід розібрати вузол, почистити його від старого мастила. Для промивання рекомендується використовувати спеціальний засіб «Verylube Універсальний очисник». Після чого закласти мастило «XADO Мастило для ШРКШ» на весь термін служби. Встановити ШРКШ на місце, встановивши новий пильовик.

Якщо ШРКШ почав хрустіти не дуже давно і проявляється звук лише під час сильного вивертання керма або в екстремальних режимах, то не варто поспішати з покупкою нового ШРКШ. Такий знос можна усунути, застосувавши спеціальне мастило «XADO Мастило ремонтне», яке містить ревіталізант.

Для цього необхідно демонтувати ШРКШ, розібрати, попередньо намітивши взаємне розташування деталей. Очистити шарнір від старого мастила і промити. Переконатися у відсутності грубих ушкоджень (відколів, глибоких тріщин, лунок глибиною більше 0,1 мм) на деталях і зібрати вузол у зворотному порядку. Заповнити внутрішній простір мастилом «XADO Ремонтне» і встановити ШРКШ на штатне місце. Після пробігу 2500 - 3000 км хрускіт, як правило, повністю зникає.

Після пробігу 18 -20 тис. км із мастилом «XADO Ремонтне» рекомендується замінити його на «XADO Мастило для ШРКШ». Для цього необхідно:

  • зняти пильовик;
  • видалити старе мастило і промити внутрішню порожнину ШРКШ;
  • закласти «XADO Мастило для ШРКШ» на весь термін служби.
  • встановити пильовик на місце і закріпити його.

Для забезпечення тривалої і безвідмовної роботи ШРКШ необхідно використовувати якісні мастильні матеріали та періодично міняти їх. Використовувати графітове мастило категорично забороняється. Широке застосування отримали мастила, що містять дисульфід молібдену (MoS2) «Verylube Мастило літієве для ШРКШ». Молібденові мастила мають багато переваг, але у них є один істотний недолік, вони гігроскопічні. Якщо в мастило потрапляє навіть невеличка кількість води, воно швидко втрачає свої властивості і перетворюється в абразивний матеріал, який пошкоджує ШРКШ. Тому використовуючи молібденові мастила особливу увагу необхідно звертати на цілісність пильовика.

Нам важливо знати Вашу думку